Przejazd busem z dzieckiem. Jak zaplanować podróż z maluchem?

Podróż z dzieckiem busem to nie lada wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Trzeba nie tylko odpowiednio spakować podręczny bagaż, lecz również zadbać o podanie środków na chorobę lokomocyjną czy dostosować długość trasy do możliwości dziecka. Sprawdź, jak przygotować się do przejazdu busem.

Po pierwsze, spakuj torbę podręczną

Przygotowania do podróży z dzieckiem busem powinno się zacząć od spakowania nie tylko bagażu, lecz przede wszystkim torby podręcznej. To w niej bowiem znajdą się wszystkie akcesoria, niezbędne na czas przejazdu, a także pieniądze i dokumenty. Nie powinno zabraknąć w niej napojów oraz drobnych przekąsek, ulubionej maskotki, kocyka, zapasowego ubranka oraz zapasu pieluszek dla najmłodszych.

Bez względu na wiek dziecka spakuj do torby podręcznej nawilżane chusteczki, płyn do dezynfekcji rąk oraz niewielką reklamówkę, do której będzie można wyrzucać na przykład papierki po cukierkach lub puste butelki. Upewnij się, czy przewoźnik zapewnia fotelik dla dzieci w cenie biletu, czy też musisz zadbać o niego samemu oraz czy wózek zmieści się do bagażnika.

Po drugie: planując podróż uwzględnij wiek dziecka

Planując podróż busem należy brać pod uwagę wiek dziecka. Najmłodsi, którzy nie ukończyli trzech lat, mogą niecierpliwić się na dłuższych trasach, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą elektroniczne gadżety, na których dziecko może grać lub oglądać bajki. Przydadzą się również interaktywne zabawki. Jeśli podróżujesz ze starszym dzieckiem, zabierz ciekawą książkę, szarady, łamigłówki czy zeszyt z kreatywnymi zadaniami. Ulubiona przytulanka czy zabawka również umilą mu czas w trakcie podróży busem.

Niezależnie od wieku dziecka, mądrze wykorzystaj postoje. Skorzystaj z toalety, zaopatrz się w przekąski i razem ze swoją pociechą wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, aby dać odpocząć mięśniom. Rozprostujcie nogi oraz zróbcie krótki spacer. Jeśli odpowiednio spożytkujesz nadmiar dziecięcej energii na postoju, reszta podróży upłynie spokojnie.

Po trzecie: wybierz dobre miejsce w busie i zadbaj o komfort podróży

Aby podróż z dzieckiem w busie minęła komfortowo, zadbaj o wybór odpowiedniego miejsca, zwłaszcza jeśli twoja pociecha cierpi na chorobę lokomocyjną. Wybierz miejsce z przodu, umożliwiające patrzenie na drogę na wprost. Unikaj miejsc, znajdujących się bezpośrednio nad kołami busa oraz tych, na których strumień chłodnego powietrza z klimatyzacji lub uchylonego okna byłby skierowany prosto na twarz dziecka. Jeśli twój maluch ma tendencję do wymiotowania w trakcie podróży, wybierz miejsce jak najbliżej toalety lub zaopatrz się w dodatkową torebkę na wymioty.

Aby zwiększyć maksymalnie komfort spożywania posiłków w busie wybierz produkty, takie jak chrupki kukurydziane, słodkie bułeczki, musy w tubkach, kabanosy, czy paluchy serowe. Owoce przed podróżą pokrój na małe kawałki i włóż do plastikowego pojemnika. W podróży busem najlepiej sprawdzi się woda w butelkach i kubkach, zapobiegających rozlanie się napoju.

Pamiętaj, że dla dziecka podróż busem to przede wszystkim wielka przygoda! Zadbaj o to, aby minęła mu w jak najprzyjemniejszej atmosferze!