Jakie uprawnienia i licencje musi posiadać firma, organizująca przewozy pasażerskie busem?

Do wykonywania niektórych rodzajów działalności konieczne jest uzyskanie stosownych uprawnień lub zezwoleń. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa, zaś uchybienie takiemu obowiązkowi naraża przedsiębiorcę na szereg negatywnych konsekwencji. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Do grona tego rodzaju działalności zalicza się między innymi firmy świadczące przewozy pasażerskie busem.

Jak założyć firmę, oferującą przewóz busem?

Aby móc legalnie świadczyć powyższą usługę, należy dopełnić szeregu formalności. W pierwszej kolejności niezbędne okaże się zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG lub KRS. Wówczas należy określić wybraną formę prawną i opodatkowania, kody PKD i wiele innych, a także wskazać podstawowe informacje, takie jak np. adres siedziby firmy, dane przedsiębiorcy i tym podobne. Warto mieć na uwadze, że rejestrację w CEIDG można dokonać online.

Rejestracja to dopiero pierwszy krok w drodze do własnego biznesu. Trzeba podkreślić, że przewóz osób busem należy do grona tzw. działalności regulowanych, co oznacza, że nie obędzie się bez uzyskania określonych uprawnień. Przedsiębiorca musi więc ubiegać się o licencję na przewóz osób busem. Istotne jest to, że zezwolenie należy posiadać jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Dokument ten, tak samo jak rejestrację w CEIDG, również uzyskasz online.

Kto może prowadzić busa w ramach usługi przewozu pasażerskiego?

Niemniej istotne są uprawnienia, które bezwzględnie musi posiadać kierowca. Oczywiście zupełną podstawą jest prawo jazdy kategorii B. Nie ma wówczas znaczenia, czy pojazd będzie poruszał się po kraju, czy może będzie to bus do Niemiec. W każdym przypadku jest to całkowicie niezbędne. Co więcej, kierowca musi posiadać także certyfikat kompetencji zawodowych.

Przed skorzystaniem z usług przewoźnika warto sprawdzić, czy posiada on wymienione uprawnienia. Przekłada się to bowiem na bezpieczeństwo pasażerów, dlatego nie należy tego bagatelizować.