Jak przetrwać podróż busem, cierpiąc na chorobę lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna nie jest schorzeniem, które dotyka jedynie dzieci. Dość często występuje także u osób dorosłych, utrudniając podróżowanie. Są jednak sposoby, aby uniknąć uciążliwych zawrotów głowy, wymiotów i złego samopoczucia podczas jazdy busem. Podpowiadamy, jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną w busie i o czym trzeba pamiętać.

Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Poinformuj o tym kierowcę busa

Po pierwsze i najważniejsze – choroby lokomocyjnej nie należy się wstydzić! Jeżeli wiemy, że dziecko lub my sami na nią cierpimy, powinniśmy poinformować o tym fakcie kierowcę busa, który pomoże dobrać odpowiednie miejsce w pojeździe, co zmniejszy dyskomfort i związane z chorobą lokomocyjną objawy. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny podróżować z przodu pojazdu i spoglądać w przednią szybę; podróż z tyłu pojazdu „na kole” dodatkowo nasila objawy.

Choroba lokomocyjna nie musi wymuszać rezygnacji z podróży busem np. na trasie Polska-Niemcy, jednak powinniśmy właściwie przygotować się do długiej drogi.

Podróż busem a choroba lokomocyjna – czego unikać?

Wiemy już, że osoba odczuwająca dyskomfort podczas podnóży powinna siedzieć z przodu pojazdu, jednak na nasilenie się objawów, mogą wpływać także codzienne nawyki. Przed podróżą nie należy spożywać obfitych, ciężkostrawnych posiłków, a także wyruszać w drogę z pustym żołądkiem. Co więcej, dzień przed podróżą nie powinniśmy sięgać po alkohol. Jeżeli choroba lokomocyjna dotyczy dziecka, nie należy pozwalać, aby dziecko spożywało przed podróżą słodkie napoje i przekąski, a także napoje gazowane.

Podróż busem a choroba lokomocyjna – co pomaga uniknąć złego samopoczucia?

Najlepszym sposobem na przetrwanie bez zbędnego stresu i nieprzyjemnych objawów podczas podróży busem, jest przyjęcie odpowiednich leków. Należy przestrzegać ulotki preparatu i zażyć go na określony czas przed podróżą. Choroba lokomocyjna wywoływana jest przez docierające do błędnika bodźce. Ciało pozostaje w spoczynku, a oczy rejestrują ruch za oknami pojazdu, dlatego powinniśmy odgrodzić się od szkodliwych bodźców, zasłaniając zasłonki i unikając spoglądania na krajobrazy za oknem. W łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej pomagają także:

  • specjalne bransoletki akupresurowe,
  • włączenie nawiewu chłodnego powietrza,
  • poproszenie kierowcy o zrobienie krótkiego postoju i przewietrzenie pojazdu,
  • żucie plasterka imbiru,
  • picie chłodnej wody małymi łykami.

W podróż warto zabrać z sobą strunowe woreczki foliowe na wypadek wystąpienia mdłości.