Dlaczego Polacy wyjeżdżają do Niemiec? Najczęstsze powody

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec w celach zarobkowych, do rodziny lub turystycznie. Przyjrzyjmy się, dlaczego praca w Niemczech się opłaca, co warto zobaczyć za naszą zachodnią granicą oraz odpowiedzmy na pytanie, dlaczego bus to najlepsza firma transportu do Niemiec.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają „za pracą” do Niemiec?

Polacy od lat wyjeżdżają do pracy w Niemczech ze względu na wyższe zarobki, lepsze warunki pracy oraz większą stabilność zatrudnienia. Liczy się dla nich także bliskość kulturowa narodu polskiego i niemieckiego, która sprawia, ze łatwo jest się im odnaleźć w zagranicznym środowisku pracy oraz w codziennym życiu na obczyźnie. Busy z Polski do Niemiec kursują często i regularnie, co także sprzyja wyjazdom do pracy zarobkowej. Ważna jest również opieka socjalna nad pracownikami i ich rodzinami, którą zapewnia niemieckie państwo osobom, pracującym legalnie. Jedną z form zasiłku, z której chętnie korzystają Polscy, jest niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld. Warunkiem jego otrzymania jest legalna praca na terenie Niemiec, przy czym, aby go otrzymać, podopieczny nie musi przebywać na terenie Niemiec.

Aby móc ubiegać się o Kindergeld wystarczy być legalnie zatrudnionym przez niemieckiego pracodawcę na dłużej niż pół roku. Świadczenie przyznawane jest od narodzin potomka do skończenia przez niego osiemnastego lub dwudziestego roku życia, jeśli dziecko się uczy. Kwoty w wysokości 192 EUR na jedno dziecko, 384 EUR na dwoje, 582 EUR na troje, 805 EUR na czworo, 1 028 EUR na pięcioro i 1 251 EUR na szóstkę podopiecznych wypłacane są co miesiąc.

Jakie miasta Polacy najczęściej odwiedzają w Niemczech?

Równie często co z powodów zawodowych, Polscy odwiedzają Niemcy z powodów turystycznych, chętnie zwiedzając w czasie urlopu Drezno oraz Berlin. Drezno to przede wszystkim liczne zabytki, pokaźne zbiory sztuki oraz fascynująca historia, z mocnym, polskim akcentem. Większość turystycznych atrakcji skupiona jest na Wewnętrzny Starym Mieście. Poza nim warto odwiedzić także Wielki Ogród oraz kompleks pałacowo-ogrodowy Pillnitz. Wartymi polecenia są również Tarasy Brühla, na których wschodnim krańcu, w dawnej zbrojowni zgromadzona została kolekcja sztuki od XIX do XX wieku, z dziełami takich twórców, jak Caspar David Friedrich, Otton Dixa czy Van Gogh. Na końcu tarasów położona jest katedra świętej Trójcy z kryptą Wettynów, w której pochowano między innymi króla Polski Augusta III oraz serce jego ojca Augusta II. W Dreźnie Polacy chętnie odwiedzają również gmach opery, Zamek Rezydencyjny, liczne galerie, kościoły oraz teren Nowego Miasta.

W Berlinie natomiast warto zobaczyć Bramę Brandenburską, budynek niemieckiego parlamentu, czyli Reichstag, pomnik pomordowanych Żydów Europy, z około trzech tysiącem różnej wysokości betonowych prostopadłościanów, zamontowanych w równych rzędach na nierównym terenie oraz słynną katedrę i mur berliński. Polacy w Berlinie chętnie odwiedzają również dzielnicę Kreuzberg, z klimatycznymi, wysokimi kamienicami oraz kameralnymi knajpkami, serwującymi różne kuchnie świata. Jest to dzielnica głównie mnóstwo młodych ludzi z różnych stron globu oraz artystów.

Bez względu na cel podróży do Niemiec, warto jako środek transportu wybrać bus. Szybko, sprawnie i bezpiecznie dojedziesz nim we wskazane miejsce z wyznaczonej przez ciebie lokalizacji. Podróż busem jest ponadto komfortowa, wygodna i atrakcyjna cenowo.