Czy przy przejeździe busem z Polski do Niemiec trzeba mieć ze sobą paszport?

Wyjeżdżasz do Niemiec do pracy? A może planujesz odwiedzić rodzinę, która mieszka tam na stałe? Niezależnie od celu swojej podróży, musisz pamiętać o tym, by zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. O potwierdzenie tożsamości możesz zostać poproszony w różnych sytuacjach. Okazanie dokumentów bywa niekiedy konieczne przy przekraczaniu granicy oraz zwykle jest niezbędne przy podpisywaniu umowy o pracę czy wynajęciu mieszkania. Czy wystarczy Ci dowód osobisty, czy może potrzebny będzie Ci też paszport? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą w podróż busem z Polski do Niemiec.

Przekraczanie granicy z Niemcami – czy trzeba mieć paszport?

Paszport to dokument, który musisz mieć, wybierając się w podróż do krajów spoza Unii Europejskiej. Przekroczenie granicy z Niemcami, członkiem wspólnoty europejskiej, nie wymaga zatem posiadania paszportu. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samochodem osobowym, pociągiem czy samolotem, możesz, ale nie musisz zabierać ze sobą tego dokumentu. Niemniej musisz pamiętać o tym, że w Twoim obowiązku jest zabranie innego dokumentu tożsamości, jakim jest dowód osobisty. Dowód może Ci się przydać nie tylko na granicy, ale także w wielu innych sytuacjach np. przy poszukiwaniu pracy czy podpisywaniu umowy z pracodawcą.

Jeśli Twój dowód osobisty stracił ważność, musisz zadbać o to, by przed wyjazdem ją przedłużyć. W przypadku gdy jednak przekraczając granicę z Niemcami, nie masz ważnego dowodu osobistego, wówczas powinieneś posiłkować się ważnym paszportem. Co ważne, jeśli korzystasz z busów oferujących przewozy osobowe Polska-Niemcy, nie musisz obawiać się  o to, że kierowca będzie wymagał od Ciebie paszportu. W takiej sytuacji również wystarczy dowód osobisty. Kiedy celem Twojej podróży jest natomiast praca zarobkowa, opcjonalnie powinieneś zabrać ze sobą także prawo jazdy, świadectwa pracy lub dyplomy potwierdzające Twoje kwalifikacje, dzięki temu z pewnością łatwiej znajdziesz pracę i będziesz wiarygodniejszy w oczach pracodawcy.