Czy do kierowania busem wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Nie od dziś wiadomo, że do legalnego poruszania się pojazdami po drogach publicznych konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień, czyli prawa jazdy. Niekiedy mylące okazują się jego kategorie. Oczywiście najpopularniejszą z nich jest kategoria B, która wbrew pozorom umożliwia kierowanie nie tylko samochodami osobowymi. Czy posiadając takie uprawnienie, można jednak jeździć busem?

Kierowanie busem a prawo jazdy kategorii B

Na samym wstępie warto doprecyzować, co kryje się pod mianem tzw. busa. Potocznie mówi się tak o samochodach dostawczych oraz 9-osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Warto wiedzieć, że do ich kierowania wystarczy prawo jazdy kategorii B. Wyjątkiem jest oczywiście autobus oraz motocykl, do których legalnego prowadzenia po drogach publicznych należy uzyskać inne uprawnienia.

Kluczem okaże się jednak określenie, w jakim celu kierowca ma zamiar prowadzić wspomnianego busa. Doprecyzowując, jeżeli będzie on poruszał się takim pojazdem na własny użytek, nie musi ubiegać się o dodatkowe zezwolenia. W przypadku, gdy zamierza jednak świadczyć usługę przewozu osób, samo prawo jazdy kategorii B okaże się niewystarczające. Niezbędna będzie między innymi licencja. Dotyczy to zarówno przewozów po Polsce, jak i poza jej granice.

Jakie uprawnienia musi posiadać kierowca, który chce wynająć busa?

Zajmując się wynajmem busów w Opolu, wymagamy okazania jedynie ważnego prawa jazdy kategorii B. Taką praktykę przyjmuje także zdecydowana większość przedsiębiorstw, które świadczą tego rodzaju usługi. Należy mieć na uwadze, że jest to obowiązek wynajmującego, bowiem udostępnienie pojazdu osobie bez stosownych uprawnień jest wykroczeniem wiążącym się z negatywnymi sankcjami prawnymi.

Jeżeli chcesz wynająć busa, zapraszamy Cię do kontaktu. Posiadamy nową, zadbaną flotę, która jest regularnie serwisowana i kontrolowana. Oferujemy zarazem atrakcyjne ceny i korzystne warunki najmu.