Czy busem wolno przewozić zwierzęta?

Podróżując busem, niemal każdy pasażer zabiera ze sobą zarówno bagaż podręczny, jak i większą walizkę. Niekiedy jednak ekwipunek może być nieco mniej oczywisty. Niektórzy muszą bowiem zabrać ze sobą zwierzę. Pies, kot, fretka, królik… Lista potencjalnych futrzanych pasażerów jest naprawdę długa. Jak myślisz, czy Twój pupil może podróżować z Tobą busem?

Podróż busem a transport zwierząt

Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na kwestie typowo organizacyjne. Zanim wybierzesz przewoźnika, zorientuj się, czy w ogóle dopuszcza on przewóz zwierząt. Niektóre firmy są bardzo elastyczne i nie mają problemu z futrzakami. Inne zaś podchodzą do tego bardziej rygorystycznie i w ogóle nie zezwalają na zabieranie ze sobą zwierząt. Częstym argumentem drugiej grupy przedsiębiorców jest troska o komfort pozostałych pasażerów.

Istnieje również stanowisko pośrednie, tzn. gdy przewoźnik zgadza się na przewóz pupili, jednak pod pewnymi warunkami. Mowa tu przykładowo o obowiązku zapewnienia zwierzęciu stosownego transportera czy też nałożeniu mu kagańca. Niekiedy konieczne jest również dokonanie dodatkowej opłaty. Zdarza się również, że niektóre przedsiębiorstwa dopuszczają przewóz ściśle określonych zwierząt, np. do 5 kilogramów. Słowem, nie zapomnij zapytać wybranego przewoźnika o tę kwestię jeszcze przed podróżą. Unikniesz wówczas potencjalnych nieprzyjemności i utrudnień.

Jakie są zasady przewozu zwierząt busem?

Abstrahując od wewnętrznego regulaminu przewoźnika, należy wspomnieć także o wymaganiach stawianych przez przepisy prawa. Jeżeli wybierasz się busem do Niemiec, Czech, Belgii czy innego kraju, musisz zadbać o kilka istotnych formalności. Mowa tu przede wszystkim o obowiązku posiadania pet paszportu, który wyrobisz u każdego lekarza weterynarii. Abyś mógł otrzymać taki dokument, zwierzę musi mieć mikrochip. Oczywiście zupełną podstawą podróży ze zwierzęciem jest również ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.