Podróż busem a transport zwierząt
Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na kwestie typowo organizacyjne. Zanim wybierzesz przewoźnika, zorientuj się, czy w ogóle dopuszcza on przewóz zwierząt. Niektóre firmy są bardzo elastyczne i nie mają problemu z futrzakami. Inne zaś podchodzą do tego bardziej rygorystycznie i w ogóle nie zezwalają na zabieranie ze sobą zwierząt. Częstym argumentem drugiej grupy przedsiębiorców jest troska o komfort pozostałych pasażerów.
Istnieje również stanowisko pośrednie, tzn. gdy przewoźnik zgadza się na przewóz pupili, jednak pod pewnymi warunkami. Mowa tu przykładowo o obowiązku zapewnienia zwierzęciu stosownego transportera czy też nałożeniu mu kagańca. Niekiedy konieczne jest również dokonanie dodatkowej opłaty. Zdarza się również, że niektóre przedsiębiorstwa dopuszczają przewóz ściśle określonych zwierząt, np. do 5 kilogramów. Słowem, nie zapomnij zapytać wybranego przewoźnika o tę kwestię jeszcze przed podróżą. Unikniesz wówczas potencjalnych nieprzyjemności i utrudnień.
Jakie są zasady przewozu zwierząt busem?
Abstrahując od wewnętrznego regulaminu przewoźnika, należy wspomnieć także o wymaganiach stawianych przez przepisy prawa. Jeżeli wybierasz się busem do Niemiec, Czech, Belgii czy innego kraju, musisz zadbać o kilka istotnych formalności. Mowa tu przede wszystkim o obowiązku posiadania pet paszportu, który wyrobisz u każdego lekarza weterynarii. Abyś mógł otrzymać taki dokument, zwierzę musi mieć mikrochip. Oczywiście zupełną podstawą podróży ze zwierzęciem jest również ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.