Licencje potrzebne do przewozu osób
Podróżowanie busem stanowi korzystną alternatywę dla innych sposobów przemieszczania się. Zadaniem firm zajmujących się międzynarodowym przewozem osób jest dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Z obowiązku tego zwolnieni są natomiast pasażerowie. Konieczność posiadania licencji na międzynarodowy przewóz osób zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Przy czym zdobycie licencji na świadczenie usług w zakresie krajowego transportu drogowego jest niezbędne do wykonywania przewozów pasażerskich w granicach Polski. Licencja ta pozwala na przewóz osób pojazdem przeznaczonym do transportu powyżej siedmiu, ale nie więcej niż dziewięciu osób, łącznie z kierowcą.
Konieczność posiadania licencji umożliwiającej zajmowanie się przewozem osobowym w krajach członkowskich Unii Europejskiej determinuje typ świadczonych usług. W sytuacji przewozu okazjonalnego, czyli do dziewięciu osób, nie jest wymagane zdobycie specjalnych uprawnień. Należy jednak pamiętać, że w pojazdach tych nie wolno montować taksometrów. Zabronione jest również umieszczanie na nich widocznych oznaczeń z nazwą i danymi kontaktowymi przedsiębiorstwa. W sytuacji przewozu większej liczby osób posiadanie licencji stanowi konieczność – wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego w celach zarobkowych wymaga zdobycia licencji wspólnotowej (określa się w niej rodzaj przewozów, na które uzyskuje się pozwolenie). Licencja ta uprawnia także do wykonywania krajowego transportu drogowego.
Licencję na świadczenie usług w zakresie krajowego transportu drogowego wydaje starosta powiatowy właściwy dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy lub siedziby spółki, natomiast licencję wspólnotową Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Polskie prawo dotyczące przewozu osób reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz.U.2019.2140 t.j.). Warto również przed wyjazdem do danego kraju zapoznać się z obowiązującymi w nim przepisami transportowymi.