Czy pasażer busa musi zapiąć pasy bezpieczeństwa?
Oferując przewozy do Niemiec, często słyszymy to pytanie od naszych pasażerów. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że co do zasady, obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy każdego. Mowa tu zarówno o kierowcy, jak i o jego pasażerach. Nie ma jednocześnie znaczenia rodzaj pojazdu, którym się poruszasz. Jeżeli samochód, bus czy autobus jest fabrycznie wyposażony w pasy, każda podróżująca nim osoba musi dostosować się do obowiązujących przepisów drogowych.
Należy pamiętać, że nie chodzi tu jedynie o zachowanie zgodne z porządkiem prawnym. O wiele ważniejsze jest bowiem zdrowie i bezpieczeństwo uczestników ruchu lądowego. Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest właśnie brak zapiętych pasów. Ich użycie nie wpływa na komfort jazdy, a może uratować życie. Pamiętaj o tym, wybierając się w kolejną podróż busem.
Kiedy nie trzeba zapinać pasów w busie?
Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, które uprawniają do legalnego zrezygnowania z zapięcia pasów. Podkreślenia wymaga fakt, że decyzja nadal należy do pasażera. Jest to jedynie przywilej, a nie obowiązek. Wyłączenia wyznacza art. 39 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W katalogu zostały wymienione takie osoby jak np.:
- mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
- kobiety o widocznej ciąży,
- kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera,
- instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania,
- chory lub niepełnosprawny przewożony na noszach lub w wózku inwalidzkim,
- funkcjonariusz przewożący osobę zatrzymaną.